program - forum - linki - kontakt - partnerzy -english

jesper alvaer, isabela grosseova

Figure and Ground

06 VII - 02 IX 2007

Tytuł wystawy Figure and Ground (Figura i tło) nawiązuje do określenia stosowanego w sztukach wizualnych. Jest to sposób pracy, jaki artyści zastosowali w projekcie prezentowanym w Bunkrze Sztuki. Metoda ta polega na widzeniu ludzi i rzeczy w sposób całościowy – w tym wypadku na tle różnorodnego kulturowo, ukształtowanego przez procesy historyczne i działalność ludzką krajobrazu. Tytułowy „ground” może być zatem tłem, na którym pokazany zostaje człowiek lub przedmiot („figure”). Słowo „ground” tłumaczy się także jako „rolę”, „grunt”. Ważna jest wówczas warstwa znaczeniowa tych synonimów, która mówi o ziemi jako istotnym elemencie egzystencji wszystkich ludzi, niezależnie od tego, gdzie żyjemy i jakim językiem mówimy.

Ekspozycja Figure and Ground to już trzecia z kolei odsłona przedsięwzięcia Alvaera i Grosseovej (poprzednie miały miejsce w Galerii Jiřiego Švestki w Pradze i w Galerii Morawskiej w Brnie w 2006). Stanowi ono projekt drogi, który posiada luźno nakreślone ramy – nie jest to kolonialna, etnograficzna eksploracja jakichś terenów. Ich celem nie jest dokumentacja, ani doświadczenie przygody. Alvaera i Grosseovą prowadzi droga i czas. Interesują się stojącymi przy szosie ludźmi, zabudowaniami, lokalnymi kulturami. Obserwują jak mieszają się dzisiaj tradycje i jak zalewa je tania produkcja z Chin. Artyści jechali przez kraje otaczające Zachód Europy, mityczne centrum, Eldorado, o którym wszyscy marzą i do którego dążą (choćby w fantazjach). Interesują się marginesami, rejonami granicznymi, zapomnianymi obszarami biedy. Ich podróż objęła już m.in. Północną Afrykę, Południowo-Wschodnią, Wschodnią i Północno-Wschodnią Europę.

Głównym tematem wystawy w Bunkrze są artykuły żywnościowe. W czasie podróży, Alvaer i Grosseová zbierają to, co droga przyniesie. Są to różnorodne produkty i rośliny pochodzące z danej okolicy. Artyści tworzą z nich kolekcję, którą uzupełniają komentarzami ekspertów, zawsze w języku kraju, w którym wystawiają. Wśród polskich specjalistów znaleźli się m.in. Piotr Bikont, Robert Makłowicz i Łukasz Łuczaj. Wszyscy zaproszeni prezentują różne punkty widzenia i wycinki wiedzy dotyczące produktów żywnościowych.

wsparcie projektu:

wydarzenia towarzyszące:

Aukcja // Finisaż wystawy Figure and Ground Jespera Alvaera i Isabeli Grosseovej

01 IX 2007

więcej

^ do góry

16 XI - 31 XII 2006
shahram entekhabi
It's Been a Long Way, Baby...

23 III - 22 IV 2007
wael shawky
Droga czterdziestu dni. Kultura wody - kultura suszy

27 IV - 03 VI 2007
olaf breuning
Woman and Dead

06 VII - 02 IX 2007
jesper alvaer, isabela grosseova
Figure and Ground

07 IX - 21 X 2007
adrian paci
Miejsca pomiędzy

13 XII - 27 I 2008
loulou cherinet
Verbatim

Aukcja // Finisaż wystawy Figure and Ground Jespera Alvaera i Isabeli Grosseovej

czytaj

copyright 2006 bunkier sztuki | design: nowy projekt | software: silvercube